Kanada’da Yüksek Lisans

Eğitim ve araştırma imkanları ile global bir üne sahip olan Kanada yüksek lisans eğitimi için en iyi destinasyonların başında geliyor. Yaklaşık olarak 570 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Kanada’da 17’si özel olmak üzere 90’dan fazla üniversite bulunuyor. Biyoloji, tıp, bilgi ve iletişim teknolojileri, ekonomi, işletme ve çevre bilimleri gibi alanlarda çok önemli çalışmaların yürütüldüğü Kanada elektrikli sandalye, Java programlama dili, kablosuz radyo aktarımı gibi dünyayı değiştiren yenilikleri geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahip. 

Bilim Alanında Öncü Çalışmalar ve Kanada Üniversitelerinin Avantajları 

Tıp ve bilim alanında insülin, kalp pili, HIV önlenmesi için HAART tedavisi, açık kalp ameliyatı ülkede gerçekleştirilen buluşlara örnek verilebilir. Yakın zamanda Queen’s University’de kanser hücrelerinin yayılmasını önleyecek kimyasal bir bileşik keşfedildi. Kanada’daki üniversitelerin yüksek lisans programları son teknoloji ile donatılmış araştırma laboratuvarları, kütüphaneleri, araştırma fonları ve dünyanın önde gelen akademisyenleri ile öğrencilere kendilerini geliştirme olanağı sunuyor. 


Geçtiğimiz yıl, 26 Kanada üniversitesi QS World University Rankings‘e girmeyi başardı. Kanada’daki saygın üniversitelerden alınan bir master diploması akıllı bir kariyer yatırımı olarak görülebilir çünkü ister akademik ister iş hayatında olsun dünyanın her yerinde geçerli olan bu diploma hedeflerinize giden yolda her kapının açılmasını sağlıyor. Ortalama 2 yıl süren yüksek lisans eğitimi tez, araştırma makalesi veya araştırmaya dayalı bir programı içeriyor.

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kanada’da yüksek lisans yapmayı düşündüğünüz süreç boyunca öncellikle gitmek istediğiniz programı ve üniversiteyi belirleyip burs araştırmak ile işe başlayabilirsiniz. Ardından eğitim izni ve kabul için gereken belgeler gibi resmi prosedürleri halletmenizde yarar vardır.

Kanada üniversitelerinde okumak için programınızın diline bağlı olarak İngilizce ve Fransızcadan birinde yeterli olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. İngilizce yeterlilik için TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlar ile Canadian Academic English Language Assessment (CAEL) sınavı da kabul edilmektedir. Eğitim dili Fransızca olan üniversiteler ise öğrencileri bireysel olarak değerlendirmektedir.

Kanada’da Yaşam Koşulları

Kanada’da yaşam maliyetleri de diğer bölgelerle kıyaslandığında nispeten daha ekonomiktir. Ayrıca yüksek lisans eğitim giderleri ile günlük yaşam maliyetleri seçilen program ve konuma bağlı olarak da değişmektedir. Öte yandan Kanada hükümeti ile birçok kurum da uluslararası öğrencilere burs sağlayıp destek olmaktadır. 

Eğer master eğitiminiz bittikten sonra da Kanada’da kalmak istiyorsanız mezuniyet sonrası çalışma iznine başvurmanız gerekiyor. Alanında uzman kişileri her zaman destekleyen ülke mezuniyetten sonra 3 yıla kadar ülkede kalma hakkı tanıyor.

Kaynaklar

Pin It on Pinterest

Share This