İtalya’da Yüksek Lisans

Da Vinci, Borgia, Versace ve Vivaldi ile özdeşleşen İtalya, mimarlık, resim, moda ve müzik gibi birçok alanda tarihin her döneminde dünyanın sanat merkezi olmuş bir ülkedir. Modern araştırma imkanları, köklü üniversiteleri ve kaliteli eğitim sistemi ile eğitim alanında da oldukça önemli bir merkez olan İtalya, yüksek lisans derecesini Avrupa’da almak isteyenlerin öğrencilerin tercih ettikleri ülkelerin başında geliyor. Ayrıca ülkenin UNESCO Dünya Mirası alanları, eşsiz manzaraları ve kültürü öğrencilere hayatlarının en önemli deneyimlerini yaşama fırsatı sunuyor. 

İtalyan Üniversiteleri ve En Çok Tercih Edilen Bölümler

Ekonomi, kültürel çalışmalar, mimarlık, uluslararası ilişkiler, moda, tasarım ve işletme İtalya’da en çok tercih edilen master programları arasındadır. İtalya’daki en büyük üniversiteler genellikle Milano, Roma, Floransa ve Bolonya gibi şehirlerde bulunuyor. Milano’daki Università Cattolica del Sacro Cuore, POLI.design ve Istituto Europeo Di Design (IED), Venedik’teki Ca’Foscari University, Floransa’daki European School of Economics çeşitli master programları ile İtalya’nın ve Avrupa’nın en iyileri arasında yer alıyor.

İtalyan üniversiteleri diğer Avrupa ülkelerine göre öğrenim ücretlerindeki uygunluk ve burs imkanları ile dikkat çekiyor. Kıtadaki diğer üniversitelerle de bağlantıları olan üniversiteler, öğrencilerine, son teknoloji ile donatılmış sınıf ve laboratuvarlarda araştırma fırsatları sağlıyor. Ayrıca moda ve sanattaki son gelişmelerin an be an takip edilmesi ve sanatı merkezinde öğrenebilme avantajı İtalyan üniversitelerinin yüksek lisans programlarını ayrıcalıklı kılıyor. 


Üniversitelere Başvuru Süreci Nasıl İlerliyor? 

İtalya üniversitelerinde yüksek lisans başvurusu yapmak için en az 15 yıllık bir eğitim ve lisans diplomasına sahip olmak gerekiyor. Başvurular her üniversitenin kendi komitesi tarafından değerlendiriliyor. Bilim sınavı ve mülakat talep edebilen komiteler ilk etapta adayların belgelerini incelemekte olup kontenjanlar ise İtalya Eğitim Bakanlığı tarafından belirleniyor. Üniversitelere başvurular ülkemizdeki İtalyan Başkonsolosluğu veya İtalya Büyükelçiliği aracılığıyla yapılıyor.

Başvurularda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyden önce yüksek lisans boyunca uzmanlaşmak istediğiniz, ilgi alanlarınız ve yeteneklerinize uygun bir okul ve programı belirlemekle işe başlamalısınız. Daha sonra seçtiğiniz üniversitenin koşullarında belirtilen sınav sonuçları ve akademik belgeleri hazırlamalısınız. Ayrıca belgelerin İtalyancaya çevrilmiş ve noter onaylı olması da gerekiyor. 

Üniversiteler aday öğrencilerden genel olarak başvuru formu, lisans diploması, özgeçmiş, transkript, ders içeriklerini gösteren belge, pasaport, portfolyo, İtalyanca dil yeterlilik belgesi ile okulun İngilizce olması durumunda TOEFL, TOEIC veya IELTS gibi sınavlardan alınan yeterlilik belgesi talep ediyorlar.  Bunlara ek olarak resmi ACT ve SAT puanları, niyet ve referans mektupları ile fotoğraf da talep edilen diğer belgeler arasında. 

İtalya’daki üniversiteler adayların belgelerini değerlendirdikten konsolosluklara kabul mektubu gönderiyor ve genellikle ağustos ayında kabul alan öğrencilerin isimleri konsoloslukların sitelerinde yayınlanıyor.

Kaynaklar

  1. https://www.mastersportal.com/countries/15/italy.html
  2. https://www.findamasters.com/study-abroad/europe/masters-study-in-italy.aspx
  3. http://www.italyankonsoloslugu.com/italya-universite-egitimi

Pin It on Pinterest

Share This