Avustralya’da Yüksek Lisans

Dünyanın pek çok yerinden ve farklı kültürlerden gelen göçmene ev sahipliği yapan Avustralya, kozmopolit yapısıyla uluslararası öğrencilerin kolaylıkla uyum sağlayabileceği en popüler yurtdışı eğitim noktalarından birisi olma özelliğini taşıyor.  Sıcakkanlı, hoşgörülü ve yabancılara alışkın insanı ülkede kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Büyük çöllerden tropik ormanlara kadar çok geniş bir doğal çeşitliliğe, farklı habitatlara ve sadece o coğrafyaya özgü binlerce türe sahip olan Avustralya,  öğreniminize devam ederken büyüleyici deneyimleri de yaşamanıza olanak sağlıyor.  Dünyanın en iyi üniversitelerinden kimisinin yer aldığı Avustralya, aynı zamanda dünya çapındaki en popüler öğrenci şehirlerinden kimini de sınırları içerisinde barındırıyor. Tüm bu özellikleriyle, yüksek lisans çalışmaları için bir çok farklı ülkeden öğrencinin hayallerini süsleyen bir ülke olması çok da şaşırtıcı olmasa gerek.  

Neden Avustralya?

İngiltere ve Amerika’dan sonra, uluslararası öğrenciler için en popüler üçüncü ülke konumundaki Avustralya, dünya sıralamasındaki en iyi üniversitelerden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Yüksek standartlarda eğitim almak isteyenlerin tercihi olan bu üniversiteler aynı zamanda öğrenci faaliyetleri konusunda da çok geniş olanaklar sunuyor. Ülke içindeki ve dünya genelindeki tanınmış araştırma merkezleriyle de ortak çalışmaların yürütülüyor olması lisansüstü öğrencileri için çok farklı kariyer olanaklarını da beraberinde getiriyor. 
Avustralya‘daki bütün üniversitelerde ve belli başlı bütün şehirlerde oldukça kozmopolit bir hava hakim. Bu durum restoranlardaki mutfak çeşitliliğinden başlayarak hayatın her alanında kendini hissettiriyor.

Hangi Alanda Yüksek Lisans Yapmalıyım?

Yüksek lisans yapmayı düşündüğünüz alan ne olursa olsun, Avustralya‘daki üniversitelerde size uygun bir program mutlaka bulursunuz. Doğa bilimlerinden mühendisliğe, sosyal bilimlerden tıp bilimlerine kadar bir çok farklı disipline ait programda çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. En popüler alanlarsa çevre bilimleri, bilgisayar bilimleri ve finans. Sahip olduğu eşsiz ve çok geniş çeşitlilikteki doğasıyla, özellikle biyoloji, okyanus bilimleri ve çevre bilimleri alanlarında çalışacak öğrenciler için harika bir çalışma sahası sunuyor.

Önde Gelen Üniversiteler 

Kırktan fazla üniversirtenin yer aldığı Avustralya’da 350,000’e yakın uluslararası öğrenci bulunuyor. Ülkede ilk kurulan yüksek öğrenim kurumu 1850 yılında açılan University of Sydney.  Avustralya’nın belli başlı üniversite şehirleri arasında Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra ve Perth sayılabilir. Öğrenim ücretlerinin kuruma ve programa göre 15,000 ile 30,000 Amerikan doları arasında seyrettiği Avustralya‘nın en popüler bazı üniversiteleri ise şöyle: University of Melbourne, Australian National University, University of Sydney, University of Qeensland, Monash University, University of New South Wales, University of Western Australia, University of Adelaide, University of Technology Sydney.

Kaynakça:

Pin It on Pinterest

Share This