Yüksek lisans derecesi eklenmiş bir CV, giderek rekabetçi hale gelen bir pazarda ayrı bir yer tutuyor. Rekabetin kızıştığı günümüz iş dünyasında kişisel ve mesleki olarak gelişme için yüksek lisans yapmak olmazsa olmaz haline geldi. Özellikle iş tecrübesi ile birleştirildiğinde lisansüstü eğitim gençler için önemli kapılar açıyor.

Neden yüksek lisans yapmalıyım?” sorusuna daha net bir cevap vermek gerekirse:

 • Mesleğinizi değiştirmek;
 • Araştırma becerilerinizi geliştirmek;
 • Bir doktora tezi ile yolunuza devam etmek;
 • Kariyer merdivenini daha hızlı tırmanmak;
 • Belirli bir konuya yoğun ilgi duymak;
 • Belirli bir alanda uzmanlaşmak, yüksek lisans yapmak için başlıca nedenler arasında sayılabilir.

Yüksek Lisansın Kariyerime Katkısı Ne Olur?

Bazı pozisyonlar için, bir yüksek lisans derecesi önemli bir giriş şartı olmakla olarak karşımıza çıkıyor. Mesleğinizle ilgili bir yüksek lisans derecesine sahip olmak önemli bir rekabet avantajı sağlayabilir. Çünkü işverenler giderek adayları ayırt etme yollarını değiştiriyor. Üst düzey yeterliliğinizi kanıtlayacağınız bir diploma, yoğun bir çalışma dönemi için uygun olduğunuzu göstereceği için iş bulmanıza yardımcı olur.

Master çalışmaları, kariyerinizi değiştirmek istediğiniz zaman hemen hemen tüm geçişleri kolaylaştıracak kadar yararlı olabilir. Diğer taraftan zaten tercih ettiğiniz sektörde çalışıyorsanız, yüksek lisans derecesi hızlı kariyer gelişimini destekleyebilir. Çünkü çalıştığınız alanda yeteneklerinizi arttırma konusundaki kararlılığınızı ve istekliliğinizi vurgular.

Elbette bu aşamada hangi bölümde yüksek lisans yaptığınız büyük önem taşıyor. Yüksek Lisans dereceniz kendiliğinden kariyerinizi güçlendirmez. Yüksek lisans çalışmalarınızın beklentilerinizi karşılayacağından emin olmak için şunları sorgulayabilirsiniz:

 • Konu hakkında tutkulu ol;
 • Endüstri sertifikaları ve akreditasyonları belirli pozisyonlar ve şirketler için önemli olduğundan ilgili iş ilanlarına ve sektörel beklentilere göz atın;
 • Genel kariyer planınızı göz önünde bulundurun;
 • Yüksek lisansın, lisans eğitiminizi nasıl zenginleştireceğini düşünün;
 • Daha detaylı öneriler için bu konuda profesyonellere, sektör çalışanlarına veya işverenlere danışın.

Yurtdışında Yüksek Lisans Yapmanın Ne Katkısı Olur?

Yüksek lisans derecesi için yurtdışında bir üniversiteye başvurmak Türkiye’dekilere göre daha zahmetli olabilir. Yine de kariyer hedefinize ulaşmak için yurtdışında bir üniversitede eğitim almak alanınızdaki en iyi akademisyenlerle birlikte çalışma fırsatı sunar.

Hepimizin farklı becerileri, deneyimleri ve kişilikleri var. İçinde bulunduğumuz çevreye farklı tepki veriyor, çevremizden farklı şekillerde besleniyoruz. Aynı üniversiteden mezun kişiler, aynı modülleri ve dersleri okusalar bile sonunda edindikleri bilgiler ve yöneldikleri alanlar çok farklı olabilir.

Bu bilgileri aklımızda tutarak yurtdışında master ve doktora eğitimi almanın en büyük avantajının öğrenciye çok daha fazla seçenek sunması olduğunu söyleyebiliriz. Dünya standartlarına bir eğitim almak, öğrencilerin hayallerini sınırlamasının önüne geçerek potansiyellerini gerçekleştirmesine yardımcı olur.

E-Bültenimize Kayıt Olun!

E-Bültenimize Kayıt Olun!

Mail listemize kayıt olarak güncel makalelerimize erişebilirsiniz.

Kaydınız Alındı!

Pin It on Pinterest

Share This